Našťastie sú na Slovensku len dve obce s názvom Doľany. Akoby asi putoval balík so zle napísanou adresou v Čechách, kde je sedem obcí s rovnakým názvom. Putoval by po viacerých okresoch - Kladno, Klatovy, Náchod, Olomouc, Pardubice, Plzeň a do Dolian nad Vltavou. My keď zadávame obec cez internet, tak vyskočia len dva okresy, a to Pezinok a Levoča.
Doľany okres Pezinok Doľany okres Levoča
Aký je medzi nami rozdiel? V kilometroch po diaľnici je to zbruba 350 km. My sme malokarpatská vinohradnícka obec s tečúcim Podhájskym potokom a tí druhí ležia na južných svahoch Levočských vrchov v úzkej doline s potokom s názvom Doliansky, tečúcim cez Spišskú župu. Počet obyvateľov v roku 2016 bol u nás 1086 ľudí a v roku 2021 1074. Čiže trend je klesajúci. V druhých Doľanoch je to naopak, trend je stúpajúci: v roku 2019 mali 778 obyvateľov a v roku 2020 801 obyvateľov, z toho bolo 400 detí, ľudí v produktívnom veku 350 a v poproduktívnom veku 51. Prečo to tak je? V roku 1924 pričlenili k levočským Doľanom menšiu rómsku osadu Roškovce. O chvíľu sa počet obyvateľov v našich obciach vyrovná.
Katastrálne územie Dolian okres Pezinok Katastrálne územie Dolian okres Levoča
Naša obec má 22,55 km2 a menovci majú 3,67 km2. Prvá zmienka o malokarpatských Doľanoch je z roku 1390, avšak o nich sa písalo už v roku 1314. Ako každá obec mala svoj vývoj zmien názvu, tak ani oni sa im nevyhli. Ich prvé meno znelo vznešene - Clara Vallis. Neskôr boli známi ako Dolina (1349), Dolyna (1355), Dolan (1773), Dolany (1808).
Potraviny, krčma a kostol nesmie chýbať v žiadnej dedine. Kostol, ktorý je priamo v Doľanoch, nesie meno Kostol sv. Michala archanjela. Je to pôvodne neskorobaroková kaplnka postavená koncom 18. storočia. Začiatkom druhej polovice 20. storočia to bola kaplnka na cintoríne s nadstavanou drevenou zvonicou zakončenou šindľovou baňou a s predstavanou predsieňou. Na priečelí mala murovaný štít. Neskôr kaplnku zväčšili a prestavali na kostol. V súčasnosti ide o obdĺžny sakrálny objekt s polkruhovým uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a predstavanou vežou, ktorá je zakončená ihlancom. Fasády sú hladké, členené polkruhovo ukončenými oknami. V interiéri je rovný strop. Je to jediná pamiatka obce. V kostole je pekný orgán.
Kostol sv. Michala archanjela Kostol Nanebovzatia Panny Márie
V pripojenej osade Roškovce si v roku 2014 Rómovia spolu s dobrovoľníkmi vybudovali komunitné centrum za tri mesiace. Je v areáli miestnej základnej školy, ktorá má tri triedy. Centrum funguje už od roku 2006, avšak bolo v starých priestoroch a miestni k nemu nemali vzťah. Odkedy majú novú budovu, tak sa darí nielen deťom, ale aj dospelým, ktorí ho tiež môžu navštevovať. V tejto miestnej časti Dolian – v Roškovciach – majú svoj vlastný kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je pri cintoríne. Pôvodná kaplnka z prvej polovice 19. storočia je dnes obdĺžnikovou stavbou s polkruhovým uzáverom presbytéria a pristavanou sakristiou. Na priečelí m murovaný štít, za ktorým sa nachádza strešná vežička zakončená cibuľovitou strechou. V interiéri je rovný strop. Barokový obraz Ukrižovania je maľbou na dreve z konca 18. storočia. Súpis pamiatok na Slovensku z roku 1967 uvádza v inventári kostola svietniky z konca 19. storočia a v sakristii ľudovú drevorezbu Ukrižovaný z polovice 19. storočia.
V obidvoch Doľanoch je v súčasnosti na čele samosprávy starostka.
ja
Zdroje: https://organy.hc.sk/organ/1690-skrinovy-pozitiv?first=all&obec=Do%C4%BEany
https://www.pamiatkynaslovensku.sk/dolany-okres-levoca-kostol-sv-michala-archanjela
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hlavn%C3%A1_str%C3%A1nka