Prepis
(podrobný – tí, ktorí chcú doslovné znenie, odporúčame pozrieť si video z rokovania) z audiozáznamu z tretieho riadneho zasadnutia Obecného zastupiteľstva v Doľanoch zo dňa 11.4.2019
Starosta privítal prítomných a hneď pokračoval návrhom za zapisovateľku pracovníčku úradu Máriu Vrankovú, za overovateľov poslancov Petra Vizváryho a Ivetu Bednarovskú a do návrhovej komisie navrhol poslancov Idu Konopovú, Lubora Lazara a Petra Marianyiho. Za návrh bolo všetkých 6 prítomných poslancov. Potom starosta pristúpil k programu, ktorý navrhol doplniť o zrušenie uznesenia z decembra 2018 7/I/OZ/2018 , ktorý hovoril o pláne zasadnutí, ktoré sa podľa starostu neschvaľuje uznesením, pretože sa musí dať zasadnutie posúvať kvôli chorobe alebo čomukoľvek. Na pracovnom stretnutí sa poslanci dohodli, že im nerobí problém toto zasadnutie posunúť o týždeň a opäť spomenul, že zasadnutia sa uznesením nezvyknú robiť, aby sa mohlo prispôsobiť poslancom, keď sú odcestovaní a pod. a navrhol zrušiť toto uznesenie s tým, že program zasadnutí bude vyvesený a budú sa ho držať. „Ruší sa, aby nebol záväzný“, povedal starosta. Podľa poslankyni Konopovej by uznesenie mohli meniť, ale musela by tam byť uvedená výhrada. Za doplnený program hlasovali všetci poslanci za. Starosta povedal, že nový upravený plán zasadnutí bude vyvesený na webovej stránke obce.
Ďalším bodom programu bola kontrola uznesení z predchádzajúceho zasadnutia. Uznesením neboli dané žiadne úlohy. Starosta povedal, že obec dala žiadosť na okresný úrad na odkúpenie domu a pozemkov Palkoviča . Bod zobrali všetci prítomní poslanci na vedomie.
Ďalším bodom programu bola kontrola záverečného účtu obce, ktorú predniesla hlavná kontrolórka. Povedala, že nemá žiadne výhrady. Všetci poslanci zobrali jedno vetnú správu na vedomie.
Starosta pristúpil k ďalšiemu bodu, ktorým bolo schválenie záverečného účtu obce za rok 2018. Poslankyňa Konopová povedala, že otázky poslala mailom pani Vrankovej a tá jej na všetky odpovedala, takže momentálne nemá žiadne otázky. Starosta: „Dávam hlasovať za záverečný účet obce Doľany na rok 2018, pokiaľ nikto nemá žiadne otázky.“ Poslanec Lubor Lazar: „Otázka – kto je za?“ Starosta potom doplnil otázku v správnom znení: „Dávam hlasovať, kto je za.“ Všetci poslanci odsúhlasili záverečný účet obce. Pani Vranková potom upresnila znenie uznesenia, ktoré má svoju presnú právnu formulku a upozornila, že je zvykom aj schváliť prevod bežného a kapitálového rozpočtu a zostatku finančných operácií za daný rok. Potom starosta uviedol sumu, ktorá prechádza na ďalší rok – 84 273,23 eur. Uznesením číslo 6 sa prevod schválil všetkými hlasmi.
Ďalším bodom bola správa inventarizačnej komisie, ktorú predložil predseda komisie sociálno-finančnej a správy obecného majetku poslanec Peter Vizváry. Každý poslanec ju dostal, tak sa mali vyjadriť. Poslanec Lazar povedal, že je všetko v poriadku. Všetci poslanci správu schválili.
Ďalším bodom bolo rozpočtové opatrenie na rok 2019. Starosta dal slovo pani Vrankovej. Spomenula rozpočet školy, ktorú tento rok obec prevzala. Pani Vranková urobila na základe predchádzajúcich rokov nejaký rozpočet, na niektoré položky však zabudla, tak ho upravila, avšak konečná suma sa nemení, len sa upravili niektoré položky. Ide o štátne peniaze a tie sa musia riadne vykázať. Poslanec Jakuš sa opýtal, či teda došlo k úpravám jednotlivých položiek, lebo na jednej položke – interné telefóny – sa mu zdala suma neprimeraná. Starosta povedal, že peniaze sú určené a musia s tým vyjsť, niektoré položky sú pre obec nové a teraz sa na to dochádza. Poslanec Lazar sa opýtal aká je celková suma toho rozpočtu. Starosta odpovedal, že zhruba sedemdesiat tisíc. Pani Vranková povedala, že štyridsať osem tisíc. Poslankyňa Konopová povedala, že to je v rámci preneseného výkonu štátnej správy. Pani Vranková povedala, že materská škola sa platí z podielových daní, ale na základnú školu obec dostane od štátu každý mesiac päť tisíc eur. Poslanec Marianyi sa opýtal, či tá suma sa odvíja od počtu žiakov. Dostal kladnú odpoveď. Starosta povedal, že čo je treba, to sa musí platiť. Za hlasovali všetci poslanci.
Ďalším bodom bolo zrušenie uznesenia 6/I/OZ/2019, kde neboli vymenované stavby a pozemky školy, ktoré obec od Ministerstva vnútra SR odkupuje, tak sa toto uznesenie musí zrušiť na žiadosť Ministerstva financií SR a prijať nové, kde už tieto stavby a pozemky budú vymenované. Niektoré stavby sa pred štyrmi rokmi mali zbúrať, ale stále stoja, tak sa musia uviesť v zmluve. A tak starosta navrhol zrušiť uznesenie z februára a odsúhlasiť nové uznesenie. Tieto stavby sa nebudú zapisovať do katastra, ale v zmluve musia byť. Poslankyňa Konopová doplnila, aby to bolo podľa nej zrozumiteľné, že uznesenie 6/I/OZ/2019 bolo schválené, ale neschválilo sa nadobudnutie budov a pozemkov a to sa teraz ide rušiť a ideme schváliť toto nadobudnutie. Starosta vymenoval čísla pozemkov a stavieb, ktoré sa idú predniesť. Pani Vranková ho zastavila, že ona to uznesenie prečíta celé po odsúhlasení. Starosta dal hlasovať za zrušenie uznesenia. Všetci boli za.
Ďalším bodom bolo schválenie nového uznesenia, ktoré požadovalo Ministerstvo financií SR, aby sa uviedol aj prevod stavieb a pozemkov pri škole. Pani Vranková prečítala všetky čísla pozemkov a stavieb, ktoré sa prevádzajú na obec. Všetci poslanci boli za.
Ďalším bodom bola správa o činnosti Komisie kultúry, rozvoja vzdelávania, mládeže a športu v Doľanoch od začiatku roka 2019. Poslankyňa Konopová v zastúpení predsedníčky komisie poslankyne Stanislavy Oravcovej prečítala správu – január: uvítanie detí do života, marec: maškarný ples v spolupráci so základnou školou a materskou školou, pochovávanie basy spojenou s posedením s dolianskou dychovkou (výťažok bol odovzdaný pánovi Vladimírovi Schwarzovi na podporu dychovej hudby v Doľanoch), výstup na Godovu skalu na Jozefa. Do konca prázdnin je naplánované: Deň matiek v spolupráci so základnou školou a materskou školou, koncert Heligonika, v spolupráci s jednotou dôchodcov bude posedenie pri dychovej hudbe, súťaž vo varení guláša v spolupráci s futbalovým klubom, detská olympiáda v spolupráci s futbalovým klubom, rozprávkový les a je rozpracovaná aktivita ohľadne tanečného krúžku v spolupráci s rodičmi a základnej školy v Doľanoch. Starosta dal hlasovať za zobratie na vedomie správu o činnosti kultúrnej komisie. Ešte pred hlasovaním sa poslanec Peter Marianyi opýtal, či by nebolo dobré viac spolupracovať s riaditeľkami školy a škôlky, keďže táto komisia je aj pre rozvoj vzdelávania, najmä po tom, čo škola prešla do pôsobnosti obce. Starosta povedal, že aj keď škola nebola v pôsobnosti obce, všetko sa s pani riaditeľkou riešilo. Povedal aj, že do vyučovacieho procesu komisia ani obec nemôže zasahovať. Poslanec Marianyi pripomenul, že komisia má v názve aj rozvoj vzdelávania, tak by mala v tejto veci aj niečo robiť. Poslankyňa Konopová sa opýtala, či myslel nejakú prednáškovú činnosť. Poslanec Marianyi oponoval, že mu išlo o užšiu spoluprácu so vzdelávacími inštitúciami v obci. Podľa starostu teraz pôjde najmä o spoluprácu stavebnej komisie so školou, lebo ju bude treba riešiť. Všetci zobrali správu na vedomie.
Starosta uviedol ďalší bod – rôzne. Pani Vranková ho upozornila, že nebolo zrušené uznesenie o pláne zasadnutí obecného zastupiteľstva, ktoré si schválili ako bod programu. Starosta prekvapene, že sa za to hlasovalo. Podporila ho aj poslankyňa Konopová. Starosta spomenul, čo si o tom hovorili. Pani Vranková sa opýtala, kam to má napísať, že či má všetky uznesenia prečíslovať. Starosta povedal, že čísla pôjdu za sebou a neisto si sám potvrdzoval, že dal o tom hlasovať: „Jak som dával program, tak po programe.“ Poslanci si to nevedeli navzájom potvrdiť. Starosta: „Môžeme si to dať ešte raz odhlasovať.“ Poslankyňa Konopová: „Netreba to dať ešte raz odhlasovať.“ Pani Vranková: „A nie, však ja to tam nejako doplním.“
Starosta: “Piesok máme objednaný. Potom možno bude treba trošku brigády, lebo asi to spravíme tak, že s UNC-čkom to vyhrnieme, aby sme vymenili komplet ten piesok na detskom ihrisku, niekedy teraz v polovici júla (nezrozumiteľne) stroj, tak by mal byť hotový, tak ho budeme kontaktovať, tak na budúci týždeň, možno tam bude pár ľudí, možno tu rodičov zo škôlky pozveme, vymenili by sme kompletne piesok.“ A pokračoval informáciou o Malokarpatskom občianskom združení, na zasadnutia ktorého chodieval za Doľany poslanec Marianyi. Po šiestich rokoch sú už v ňom peniaze a výzvy, ktoré sa nás až tak netýkajú okrem, ako povedal starosta, bezpečnosti. Ďalej informoval, že obec si odfinancuje nejaký projekt a až potom nejaká komisia povie, komu prefinancuje projekt s 5% účasťou obce. Povedal, že v združení je aj na rekonštrukciu kultúrnych pamiatok, okolo šesťdesiat tisíc, ale podľa pani Petlušovej, ktorá zduženie koordinuje, sa pravidlá zmenili tak, že pred tým bolo dané koľko sa komu dá dopredu, ale teraz sa financie dajú až po realizácii, čo sa nemusí ujsť každému. Poslanec Marianyi vysvetlil, ako toto združenie funguje. Ide o Miestnu akčnú skupinu, tzv. MASku, že sa administratívne päť rokov dávali dokopy projekty, teraz sú dva fondy, z ktorých sa dá čerpať, pôvodne mali ísť na túto skupinu štyri milióny, teraz sú to necelé dva milióny, princíp je v tom, že projekty majú byť partnerské, z jednej obce tam musí byť občianske združenie, podnikatelia a samospráva obce. Výhodou tejto MASky je, že peniaze si rozdeľujú sami, nie niekto iný. V tomto združení je sedemnásť obcí malokarpatského regiónu. Pred štyrmi rokmi sa robil zásobník projektov, ale po zmenách sa to musí zase obnoviť. Treba si prefinancovať svoj projekt, prihlásiť sa o peniaze a čakať, či projekt bude prefinancovaný z týchto eurofondov. Starosta povedal, že do týchto fondov sa môže zapojiť ktokoľvek z malokarpatského regiónu, ale musí si projekt zrealizovať najprv na vlastné náklady. Spomenul pár tém, ktorých sa projekty môžu týkať a navyše na projekt je viazané aj vytvorenie pracovných miest.
V tomto momente sa znížil počet poslancov na päť, pretože poslanec Lazar musel odísť na služobnú cestu.
Potom starosta otvoril ďalší bod programu, a to diskusiu. O slovo sa prihlásil Jozef Schmidt, ktorý namietal, že v správe z inventarizačnej komisie chýbalo, o aký majetok išlo. Podľa neho sa malo prečítať, čo sa všetko vyradilo. Ľudia to nevedia. Poslanec Peter Vizváry po dohode chcel začať čítať jednotlivé čísla zo správy, ale upozornil, že sa majetok odsúhlasil podrobne na decembrovom zasadnutí. Starosta upozornil, že v inventarizačnom zápise sú len čísla pozemkov, budov, každý rok sa musí urobiť inventarizácia. Jozef Schmidt povedal, že nejde o detaily, len je podľa neho potrebné povedať, o čo išlo. K slovu sa prihlásila pracovníčka úradu Mária Vranková, ktorá povedala, že tu išlo o inventúru, porovnávalo sa to, čo máme fyzicky s tým, čo je zanesené v papieroch. Povedala príklad o sume dlhodobého majetku, ktorý je uvedený v papieroch a porovnala to so skutočným stavom a pod. Výsledovka musí sedieť s kontrolou inventúry. Jozef Schmidt ďalej spomenul čísla parciel z dnešného uznesenia, ktoré sa týkalo školy. Podľa neho sa pre občanov malo povedať o aké pozemky či stavby išlo a nie spomínať čísla, ktorým nikto nerozumie. Samospráva sú aj občania, ktorým to treba vysvetliť. Poslankyňa Konopová sa vyjadrila, že k správe bolo treba pridať komentár, ktorý by dal informáciu aj obyvateľom.
O slovo sa prihlásil Elemír Tichý, ktorý povedal, že ho mrzí, že odišiel poslanec Lazar, že si myslel, že ako predseda komisie výstavby bude informovať o zvolaní štátneho dohľadu do areálu poľnohospodárskeho družstva ohľadne čiernej stavby. Chcel sa opýtať, prečo takúto jednoduchú záležitosť neriešila komisia výstavby miestnym zisťovaním, aby sa zistilo o čo išlo. Bol tam prizvaný aj právny zástupca cirkvi, ktorá je majiteľom pozemku. Podľa neho by komisia sama vedela posúdiť, či ide o čiernu stavbu alebo nie. Ak by nedošlo k dohode, mohol sa zavolať stavebný dozor. Zaujímalo ho, prečo sa nepostupuje rovnakým spôsobom v rovnakých veciach. Na túto záležitosť chcel poznať odpoveď. Druhá vec, ktorá ho mrzí je, že touto prehnanou iniciatívou sa otvorila Pandorina skrinka, pretože na družstve – lebo krematórium nie je čierna stavba, nemá metre štvorcové, nemá pevné pripojenie na elektrinu – je veľa stavieb aj členov komisie, ale teraz sa bude o ňom hovoriť, že robí rozbroje, ak ukáže na iné stavby, ktoré sú podľa neho čiernymi stavbami, či spĺňajú parametre drobnej stavby na ohlášku. Požiadal o odpoveď. Starosta mu odpovedal, že boli u neho zástupcovia občanov aj komisie výstavby a rozhodli sa vec riešiť týmto spôsobom. Elemír Tichý sa opýtal, prečo to neriešila komisia výstavby. Starosta odpovedal, že komisia je poradný orgán. Podľa neho je výstavba krematória pálčivý problém. On nechce posudzovať, či to je dobré alebo zlé, ale treba to riešiť. Podľa neho je najkompetentnejší stavebný úrad, aby sa k danej veci vyjadril. Ani on nechodí na stavebné konania, i keď je oprávnený, ale nie je odborník. Podľa neho v komisii nie sú všetci odborníci na danú situáciu, preto sa zavolal stavebný úrad. Tu ide o spaľovňu a on nevie posúdiť, či to spadá do drobnej stavby alebo nie. Podľa Elemíra Tichého nejde o čiernu stavbu, ostatné majetkové pomery sú medzi družstvom a cirkvou. A bol rád, že mu odpovedali na otázku. Starosta povedal, že aj táto druhá lokalita krematória je v zastavanej časti obce. Povedal, že on o tom nerozhoduje, že on sa necíti byť odborník. Elemír Tichý namietal, že prečo hovoril o zastavanej časti obce, že pred tým išlo o obytnú zónu a družstvo nie je v obytnej zóne. Starosta povedal, že je jedno, kde krematórium stojí, ide o to, že to niekto musí rozseknúť. Elemír Tichý sa vyjadril, že si myslel, že to rozsekne komisia výstavby, že takto to rozsekne stavebný úrad a upozornil, že pre niektorých to bude horšie, pretože na družstve sú čierne stavby, na ktorých sú mnohí závislí a že on to nenechá len tak. O slovo sa prihlásil Michal Paulovič a upozornil Elemíra Tichého, že vyvŕšením sa na druhých sa veci neriešia. Elemír Tichý poznamenal, že na ňom sa vyvršujú. Michal Paulovič upozornil, že v stavebnom zákone nie sú technoligické stavby drobné stavby. Elemír Tichý mu povedal, aby ho neučil, čo je stavebný zákon. Michal Paulovič povedal, že aj keby išlo drobnú stavbu, tak na inštaláciu potrebuje povolenie kvôli znečisteniu ovzdušia. Elemír Tichý povedal, že povolenie nepotrebuje od neho. Michal Paulovič súhlasil, že nie od neho, avšak jeho záujem je, aby prevádzka neškodila zdraviu obyvateľstva. Elemír Tichý povedal, že to nebude škodiť a že on to nevie posúdiť. Michal Paulovič povedal, že on to vie posúdiť, lebo sa analýzou takýchto prevádzok živil. Elemír Tichý mu protirečil, že on nie je žiadny odborník a čo keď to robil, podľa neho nie je na to kompetentný. Michal Paulovič povedal, že emisie, ktoré pôjdu z prevádzky sú desaťnásobne väčšie ako iné znečisťovanie. Elemír Tichý mu povedal, že nemá čo o tom mudrovať, že o tom rozhodne kompetentný úrad. Michal Paulovič s ním súhlasil, avšak upozorňuje, že sa má postupovať podľa zákona a vyhlášky, ktoré sú, bohužiaľ, zastaralé a nejdú ani podľa odporúčaní EÚ. Elemír Tichý povedal, že pletie piate cez deviate, že to treba nechať na kompetentných. Michal Paulovič povedal, že treba pochopiť, že ľudia krematórium nechcú. Elemír Tichý povedal, že čo trepe a že ľudia si nie sú vedomí ničoho. Podľa Zuzany Zajíčkovej sú ľudia zavádzaní. Andrea Nemcová povedala, že ľudia sú proti, lebo krematórium bude škodiť. Elemír Tichý na ňu reagoval, že rešpektuje každého názor a že ak má niekto s niečím problém, má na to možnosti, ktoré využíva. Občania to využívali, na čo sa nehnevá a ani nemá s tým problém, ... (požiadal o pohár vody). Starosta mu povedal, že treba nechať pána Pauloviča dohovoriť a potom môže hovoriť on. Elemír Tichý povedal, že on mal diskusný príspevok a pán Paulovič mu skočil do reči. Michal Paulovič sa ohradil, že mu neskočil do reči, že sa riadne prihlásil. Starosta ho vyzval, aby pokračoval. Michal Paulovič povedal, že rozdiel v emisiách je v tom, že slovenská vyhláška nezohľadňuje európsku vyhlášku. Druhé štáty to zohľadňujú. Ľudia sú však všade rovnakí a škodliviny, ktoré sa budú emitovať z krematória sa dajú upraviť aj tým, že sa zohľadnia už v podmienkach stavby a nie v danej drobnej stavbe, ktorú realizujú. Mária Tichá sa ohradila, že to nie je kafiléria a opýtala sa ho či vie, čo to je. Mihal Paulovič s ňou súhlasil, ale dopovedať mu nedali. Elemír Tichý opätovne napadol jeho odbornosť a vymenoval všetky úrady, ktoré sa podieľajú na povolení. Povedal, že všetky pripomienky Michala Pauloviča boli vyvrátené a že zároveň podal aj odvolanie, ktoré bolo zamietnuté a toto pokračovanie sú podľa neho obštrukcie. Vyjadril sa, že ich akceptuje, ale nech ľudia nemyslia, že sa nechá fackovať ako pajac, že je daný postup podľa zákona a ten on bude dodržiavať. K Andree Nemcovej ešte dodal, že výhrady môže mať, ale má sama uznať, že jej výhrady sú laické. Keby si vraj naštudovala veci takýchto prevádzok, tak by zistila, že pred spustením sa robia povinné meriace skúšky a na to sú nezávislé komisie. Ak merania by boli dobré a napriek tomu, by sa jej zdalo, že prevádzka smrdí alebo sa z nej práši, ešte stále je možnosť, aby sa zavolali iní merači a tí to posúdia. On chce len normálny férový prístup a nie podrazy, ktoré sa tu začali robiť, pretože udanie, že ide o čiernu stavbu považuje za podraz. Druhá vec je, že do situácie bola zatiahnutá cirkev, ale to je už vec medzi cirkvou a družstvom. On bude rešpektovať zákon, aj keď mu povedia, že nemá právo krematórium prevádzkovať. Andrea Nemcová sa prihlásila o slovo a povedala, že nie všetko je len o zákone, ale aj o morálke, etike a možno aj o vzťahu a spolupatričnosti jedného k druhým. Gro obyvateľov sa vyjadrilo, že sa im prevádzka krematória nepáči, že netreba to brať osobne a nepopiera, že aj spaľovňa môže byť užitočná, ide však o miesto, kde má fungovať. Krematórium, aj keď je na poľnohospodárskom družstve, je veľmi blízko obydlia ľudí. (Nezrozumiteľný ruch, jeden vykrikoval cez druhého.) Michal Paulovič sa prihlásil o slovo kvôli emisiám. Povedal, že v ich správe nie sú žiadne meracie miesta okrem teploty. Vôbec nemajú definované dioxíny, ktoré, bohužiaľ, nie sú ani vo vyhláške 410. Zuzana Zajíčková: “Však on ju nerobil tú vyhlášku.“ Prerušili vstup pána Pauloviča a Elemír Tichý sa vyjadril: „Čo tu melete odborné veci, s ktorými vy ani ja nemáme nič spoločné.“ Michal Paulovič: „ Ale ja som s tým nariadením robil.“ Opäť nezrozumiteľný ruch. Starosta zasiahol a upokojoval vášne. Elemír Tichý sa ujal slova a povedal, že obišli komisiu výstavby (stále sa mýlil a hovoril o stavebnej komisii, len pre spresnenie - ide o komisiu výstavby a územného plánovania), že teda dobre a stavebný úrad sa k tomu podľa neho nejako postaví a akceptuje toto stanovisko. Druhú vec, ktorú mal a chcel sa opýtať, a čo podľa neho je večná téma, o ktorej na všetkých plénach hovoril a myslí si, že táto téma je tiež témou pre riešenie komisie výstavby, je to otázka nepredĺženia platnosti územného rozhodnutia lokality Za rybníkom. Podľa neho ide o kľúčovú vec a podľa neho sa rozvoj obce tým na desať rokov zastavil. Nebude sa plniť územný plán, podľa ktorého v roku 2020 tu malo byť 1 300 obyvateľov. Chce zároveň upozorniť, že obec mala súdnym znalcom tento pozemok ohodnotený na 330 000 eur a dnes ten pozemok má hodnotu len 9 500 eur, čiže sa hodnota znížila 35-násobne. Podľa neho by nás to malo mrzieť, ale nie je to tak a nevie, či komisia výstavby podala alebo nepodala nejaké odvolanie. Podľa neho tá lokalita môže byť spustená iba vtedy, keď sa tu vybuduje kanalizácia. Ďalej sa vyjadril, že v územnom pláne bolo prioritou urobiť prípravu kanalizácie v obci. Podľa neho bude trvať pätnásť až dvadsať rokov, kým sa kanalizácia vybuduje a až potom sa môže spustiť lokalita Za rybníkom. Tým chcel upozorniť na činnosť, ktorou sa komisia výstavby má zaoberať a nie činnosťami, ktorými sa navodila zlá atmosféra. Ľutoval, že okrem právničky poslankyne Konopovej, nie je prítomný aj poslanec Ján Demovič ako právnik a že situáciu naznačila aj Andrea Nemcová ako aj poslanec Lazar, tak chce poprosiť, aby plénu títo právnici vysvetlili, aký je rozdiel medzi právnym štátom a uplatňovaním zákonov a medzi zákonom ľudí. Podľa neho to, že, ak sa ľudia rozhodnú, že toto tam alebo inde nechceme, tak to je zákon ľudí, avšak zákon právny je to, keď právo a zákon bráni jednotlivca voči sile, voči prevahe, voči väčšine. Chránia ho osobné práva, práva, ktoré má zaručené v ústave, to znamená slobodne podnikať, slobodne zarábať v zmysle platného zákona. Ak by občania petíciou vyjadrili, že niekto je taký alebo onaký, tak nech si nemyslia, že sa nikto nemá právo ho zastať. Na to je tu však zákon, aby tohto človeka ochránil. Preto všetkých prosí, aby si toto uvedomili a konali v zmysle zákona. K veci sa vyjadrila poslankyňa Konopová, ktorá spomenula že štátny dozor tu bol 9. apríla a bol prítomný aj poslanec Lazar a iní členovia komisie výstavby, okrem iného aj poslankyňa Iveta Bednarovská, ktorá je aj za petičný výbor občanov, čiže nebolo to mimo kompetencie komisie výstavby. Starosta bol v tom čase v zahraničí, preto ona cítila potrebu, aby tam išla. Poslankyňa Konopová povedala, že tak ako sa stavia k priehrade, tak sa stavia aj ku krematóriu. Nie je odborník, aby jednoznačne povedala, že je za alebo proti. Nevie sa vyjadriť, či to bude alebo nebude škodiť. Poslanci sú tu aj za občanov, a preto po skončení stretnutia s úradníkmi zo stavebného úradu si sadli s Palom Tichým a navrhli mu pre pokoj dediny, aby sa krematórium urobilo na treťom mieste na nejakom pozemku mimo obce. Rozumie, že to nebude ľahké, ale vyhradzuje sa proti názoru, že to bolo mimo komisie výstavby. Elemír Tichý jej odpovedal, že narážal na to, že komisia výstavby mohla situáciu vyriešiť vo svojej kompetencii, nemuseli prísť zo stavebného úradu, mohli to vyriešiť pokojne. Poslankyňa Konopová povedala, že nevie ako prišlo presne k oznámeniu o začatiu stavby krematória, ale obec nemá presné informácie, tak sa konania zúčastnili.
Slovo dostal Jozef Schmidt. Opýtal sa na zastavenie výstavby na Za Rybníkom, koľko bolo záujemcov a ako to s nimi dopadlo. Starosta povedal, že môže povedať konkrétne, kto mal záujem, jeden už v Doľanoch nebýva a iní, obec včas žiadala o predĺženie stavebného konania, ale ho nepredĺžili. Projekt bol vypracovaný tak, že tam bolo veľa ciest, veľké pozemky, že je treba urobiť druhú štúdiu, aby boli pozemky predajné. Elemír Tichý sa opýtal, či si starosta myslí, že obec dostane za meter štvorcový viac ako 0,35 eur za meter. Starosta povedal, že áno. Elemír Tichý povedal, že je na to zvedavý, lebo bez územného rozhodnutia nikto za to viac nedá, že ak dostane 0,50 eur tak môže vyskočiť po nebo. Ozval sa Jozef Schmidt, že mu neodpovedal na otázku. Starosta odpovedal, že nepovedal. Júlia Krchnáková povedala, že o Za Rybníkom sa hovorí už dvadsať rokov a nevidí dôvod, prečo sa s tým doteraz niečo neurobilo. Jozef Schmidt s ňou súhlasil. Júlia Krchnáková sa opýtala, prečo sa ešte za starého starostu nezačalo stavať na obecných pozemkov, obec skupovala od ľudí všetky pozemky naokolo, ale museli vedieť, že nikto im to za 5 korún nedá, pretože vedeli, že z toho urobia stavebný pozemok. Jozef Schmidt povedal, že súťaž bola vyhlásená na obecných pozemkoch. Starosta ho opravil, že tie pozemky boli prepojené so súkromnými a tie mali dať zo svojho 24 percent na cesty a chodníky, z desať árového pozemku by zostalo 7 a pol ára a keď sú tam traja vlastníci, tak sa nemajú ako podeliť. Starosta tento problém nevie vyriešiť. On nevie dať tie podmienky, aby boli na tom všetci rovnako. Keď zvýhodní jedného, tak znevýhodní druhého. Podľa Elemíra Tichého to už dnes tak nie je, dvadsať sedem pozemkov, o ktorých hovorili kedysi oni, sa predávali amatérsky, lebo sa hovorilo o tom, že sa predáva 27 200 metrov štvorcových ako štyridsať dva pozemkov, na ktorých malo byť dvadsať sedem domov a navyše sa hovorilo, že pozemky sú bez bremena, ale je tam vysoké napätie a to je bremeno zo zákona, čiže z dvadsiatich siedmych pozemkov je šesť nerealizovateľných. On navrhol postup taký, aby obec na tom zarobila aspoň 10 eur za meter štvorcový. Poslanci s tým nesúhlasili a rozhodli sa, že to predajú vcelku. Potom sa šírila fáma, že to on chcel kúpiť, ale verejne deklaroval, že nie a teraz to nechce kúpiť nikto. Poslanec Jakuš vystúpil s poznámkou, že do štúdie boli zakomponované súkromné pozemky a s majiteľmi nebola možná dohoda a podľa neho sa musí urobiť ďalšia štúdia. Elemír Tichý povedal, že sa malo začať s predajom čisto obecných pozemkov. Zuzana Zajíčková povedala, že okolité dediny vo veľkom stavajú a u nás mladí odchádzajú z dediny, cudzí ľudia skupujú domy a naši mladí za toľké roky nemajú kde stavať. Minulé zasadnutie sa len povedalo, že sa projekt Za Rybníkom zastavil a je okolo toho ticho. Poslanec Jakuš povedal, že s poslancom Lazarom začali riešiť zónu 22 na Ampéroch, kde je asi pätnásť pozemkov. Starosta povedal, že pri kríži sa pozemky uvoľnili na výstavbu, ale sú to súkromné pozemky, ktoré však majú možnosť sa napojiť na plyn, elektrinu a je tam aj cesta, len sa ľudia musia dohodnúť. Povedal, že sa otvorí územný plán a ľudia môžu dať návrhy. Zuzana Zajíčková povedala, že práve ide o to, že sú to súkromné pozemky, ale obec by mala tým, ktorí nemajú kde stavať, poskytnúť možnosť výstavby na obecných pozemkoch. Starosta povedal, že u neho sú dvere otvorené a keď niekto by vedel pomôcť s týmto problémom, nech za ním príde. Jozef Schmidt si spresnil otázkou, či obec predávala len obecné pozemky alebo aj súkromné. Odpovedali mu, že oboje, čím sa potvrdil dôvod nepredajnosti celého projektu. Model, ktorý podľa Elemíra Tichého ponúkali pred tým, bol už niekoľkokrát zrealizovaný inde, že zoberú sa zálohy za pozemky a z tých peňazí sa vybudujú inžinierske siete, takže obec nemusí mať na projekt žiadne peniaze. Starosta mu navrhol, aby prišiel na komisiu výstavby a radil im. Elemír Tichý však namietal, že on mu dal na papieri pred desiatim rokmi návrh a starosta za ten čas s tým nič nespravil. Jozef Schmidt sa opýtal, čo chce teda obec ďalej robiť. Starosta vyzval poslanca Jakuša, aby povedal, čo plánuje komisia výstavby. On povedal, že chcú urobiť novú štúdiu a tam by mohli byť aj bytovky. Starosta povedal, že sa bytovky plánovali aj na Plantovišti, ale v strede obce by to nebolo zrejme dobré, a tak sa dohodlo, že bytovka by boli lepšie na kraji obce. Poslanec Jakuš povedal, že výšková budova v strede obce, by nebola vhodná a na Za Rybníkom by to nikomu nevadilo. Starosta povedal, že keby sa na Plantovišti postavilo 50 bytov, zvýšilo by to v tej oblasti aj počet áut, čo by nebolo dobré aj vzhľadom na škôlku. Andrea Nemcová sa opýtala, prečo sa nerozparceluje Plantovište na rodinné domy. Poslanec Jakuš odpovedal, že bolo by fajn si nechať nejaký pozemok na sociálne zariadenie. Andrea Nemcová sa opýtala, že potom na čo sa kupuje Zigov dom. Poslanec Jakuš sa opýtal, prečo nekúpiť niečo za päť tisíc, keď to má hodnotu osemdesiat. To by bolo škoda to tak nechať. Jozef Schmidt sa opýtal, ako pokračuje teda kúpa tohto domu. Starosta povedal, že obec si dala žiadosť na Ministerstvo vnútra SR a súdny znalec ohodnotí dom. Podľa Jozefa Schmidta sa ministerstvo toho rado zbaví. Pripomenul, že vzhľadom na to, že ide o kultúrnu pamiatku, bez povolenia pamiatkárov si nemôže nikto nič tam robiť sám svojvoľne. Ak sa chcú tam organizovať posedenia, zabíjačky a pod., tak sa pýta, či máme malý kultúrny dom. Opýtal sa, či niekto urobil finančnú štúdiu, koľko by sa muselo do rekonštrukcie investovať. Podľa neho len oprava strechy bude stáť desať tisíc eur a pamiatkari nedovolia položiť hocijakú škridlu. Poslanec Jakuš povedal, že preto nie je za to, aby tam bolo sociálne zariadenie, že dom treba opraviť len tak, aby to zostalo naturálne a robiť tam ochutnávky. Podľa Jozefa Schmidta tam treba dať dobový nábytok, kroje a pod. a to bude problém nájsť. Takisto tam treba zamestnať niekoho, kto bude sprievodca alebo sa bude o dom starať. Starosta povedal, že ešte sa kúpa neschválila, ešte sa tam nikto nebol pozrieť, tak to nechcel riešiť. Jozef Schmidt sa opýtal, či všetky okolnosti budú zvažovať, až keď sa to kúpi. Starosta povedal, že ak to bude majetok obce, ten sa bude musieť zveľaďovať. Jozef Schmidt oponoval, že to bude majetok, ktorý bude nevyužitý, pretože na akcie, ktoré sa tam plánujú je kultúrny dom. Jozef Schmidt mal ďalšiu otázku na kanalizáciu. Minulé zasadnutie starosta povedal, že bude s ňou problém, lebo niektorí starší ľudia si nebudú môcť dovoliť zaplatiť prípojku. Starosta povedal, že vraj to povedal inak, že hlavne povedal, že treba urobiť projekt, lebo sa nepohneme ďalej. Jozef Schmidt upozornil, že si potom treba dať záväzok, že sa ten projekt začne robiť. Starosta povedal, že treba objednať projekčnú firmu, ktorá za určitú odmenu pripraví projekt a tvrdil, že toto sú naše priority. Povedal, že teraz sa robí výberové konanie na vežu a zbrojnicu a potom sa môže robiť projekt na kanalizáciu. Starosta povedal, že v decembri a v januári sme si povedali, že do týchto vecí pôjdeme a že to nejde za mesiac. Jozef Schmidt pripomenul, že je to už osem rokov. Júlia Krchnáková pripomenula, že sa dávala zábezpeka na kanalizáciu, ktorá mala ísť na Trnavu a nevie prečo to padlo. Jozef Schmidt povedal, že on vie, prečo to padlo. Kanalizácia mala ísť na Ružindol, ktorý už mal dve tretiny kanalizácie urobených a na jednu tretinu, kde sme mali byť napojení, si pýtali od banky peniaze. Bolo však treba dať zábezpeku. Doľany dali kultúrny dom, Košolná a Suchá nad Parnou nemali čo dať. Tí však už dnes kanalizáciu majú a my nie. On si to pamätá presne, lebo vtedy bol poslancom. Myslí si, že treba znovu na to nadviazať a rozhýbať sa a nie len, že sa to dá do plánu. Ten plán treba aj plniť.
O slovo sa prihlásila Zuzana Stankovičová. Pripomenula, že na obecnom zastupiteľstve v auguste 2018 sa pýtala na retardéry a vtedy sa povedalo, že Janko Demovič dá vypracovať projekt. Odvtedy je už niekoľko mesiacov a nič sa nedeje. Upozorňovala na dopravu na ulici, kde býva a nevie, či sa čaká, až tam niekto niekoho zabije. Jazdí sa tam aj sedemdesiatkou a ulica ide okolo škôlky a obytnej zóny. Myslí si, že deväť mesiacov je dosť dlhá doba na to, aby sa niečo urobilo a mohlo sa aspoň povedať, kedy by to mohlo byť. Starosta povedal, že z jeho pohľadu aj zajtra. Telefonoval minulý týždeň s poslancom Demovičom a vie, že dopravný inžinier, ktorý má robiť projekt dlhodobo maródoval a bol aj s deťmi doma. Podľa neho to nie je drahé, majú ich aj v Častej, ale oni chceli, aby sa urobil kompletný projekt. Zuzana Stankovičová pokračovala, že 29. marca poslala starostovi mail o voľnom pohybe psa bez doprovodu, ktorý sa každý deň nachádza sám na ulici v rovnakom čase. Včera jej muž ho musel odháňať lopatou, pretože Beatka sa bála ísť s dcérou domov. Starosta tvrdil, že hovoril s majiteľkou a tá vraj povedala, že urobí opatrenia. Nič sa však nestalo a pes behá po ulici ďalej.
O slovo sa prihlásila Tatiana Heldová. Opýtala sa, či by aj iné komisie mohli povedať o svojej činnosti, pretože vie, že sa tu riešili, napríklad, svetlá, zóna dvadsať dva, aj komunitný plán má výskedky a prečo poslanci o tom neinformujú, prečo informácia o činnosti komisií nie je jeden bod z programu. Odpovedala poslankyňa Iveta Bednarovská, že komisia výstavby rieši zónu 22 a vysvetlila situáciu okolo výstavby na týchto pozemkoch. Informovala aj o úprave parku pri muzikantskom dome. Pani Fialová jej povedala, že má určitú predstavu ako by parčík mal vyzerať a je ochotná prefinancovať úpravu, ktorá by mala pozostávať aj z výsadby kvetín, nielen stromov, aby parčík bol ukážkový a aby vysadené stromy neskôr nezasahovali do elektriny ako je to v parčíku „pod hučákom“, kde sa situácia musí riešiť s odborníkom. Starosta povedal, že s Jozefom Schwarzom sa dohodol, že sa tam ihličnany upravia zatiaľ ako pred kostolom, kde sa zrezal len vršok. Pod vedením tri metre pod a vedľa podľa zákona však nemá nič byť a navyše stromy rastú na kanáli, tak by sa to malo riešiť inak. Momentálne sa stromy len znížia. Poslanec Jakuš povedal, že poslanci sa raz stretli večer a prešli celú dedinu, aby zmapovali obecné osvetlenie. Teraz musia zvoliť postup, ako sa to bude realizovať. Poslanec Peter Marianyi vysvetlil situáciu bližšie a povedal, že pán Balaga prisľúbil pomoc. Potom pokračoval s informáciou zo sociálnej komisie. Komisia vyhodnotila prieskum, ktorý robili medzi staršími obyvateľmi. Najviac ľudí má záujem o denné zariadenie pre seniorov, o sociálny taxík, zabezpečenie dovozu stravy, liekov alebo sprevádzanie k lekárovi. Tieto služby obec zatiaľ platiť nemôže. Komisia urobí však zoznam poskytovateľov týchto služieb so všetkými informáciami a v druhej fáze sa budú zaoberať tým, ako obec by na ďalší rok mohla niektoré služby zabezpečiť a ich aj hradiť. Boli aj pripomienky, ktoré komisia bude tlmočiť starostovi, ako, napríklad, starší ľudia chcú obnoviť niektoré autobusové spoje od kostola, prevádzkovať WC pri kostole, zľava na poplatku za odpad, lekár v obci, bezbariérový prístup na úrad a poštu, jamy na chodníku a zlepšiť osvetlenie obce. Poslankyňa Bednarovská povedala, že by sa ľudí treba informovať, že za malý poplatok k starším ľuďom môže prísť služba, ktorá doma urobí, napríklad, odber krvi. Poslanec Peter Marianyi povedal, že presne tieto služby chcú spísať.
Maťo Polčic sa opýtal, či sa v obci neplánuje riešiť informovanie občanov pomocou SMS brány alebo mailov, pretože väčšina obyvateľov počas dňa, keď sa obecným rozhlasom hlásia informácie, nie je doma. Starosta povedal, že zabudol povedať o druhej výzve na digitalizáciu obce, avšak peňazí je vo fonde málo. Príspevok dajú pätnásť tisíc, ale obec sa musí spolupodieľať. Prevádzka takého wifi systému na celú dedinu je od sto vyššie, avšak jedna firma sa zmestí do 100 eur mesačne. Poslanec Jakuš sa vrátil k požiadavke Maťa Polčica a povedal, že zaviesť v obci SMS bránu je dobrý nápad. Poslanec Peter Marianyi povedal, že nová webová stránka už s týmto systémom ráta. Doplnil ešte, že VZN o psoch je už na stole, o chvíľu by malo byť aj zverejnené a podstatné je, že okrem riadnej evidencie by sa mala podpísať aj zmluva s odchytovou službou. Starosta povedal, že sa upravila zmluva a je v nej aj hliadková služba, ktorá na zavolanie príde odchytiť psa. Poslanec Peter Marianyi upozornil, že sa musí upraviť, kto ich môže zavolať, aby sa to nezneužívalo alebo aby na jedného psa nevolali viacerí.
O slovo sa prihlásil Rudo Schmidt, ktorý súhlasil s Tatianou Heldovou, aby na každom jednom rokovaní bol jeden bod programu informácia o činnosti komisií. Poslankyňa Konopová sa vyjadrila, že ona si myslí, že pokiaľ má komisia konkrétnu činnosť, tak vystúpi, ale pokiaľ nemá konkrétnu činnosť, tak na čo by vystupovala. Tatiana Heldová povedala, že to bude vlastne vizitka komisie, ak nebude mať žiadnu činnosť. Podľa Ruda Schmidta raz za dva tri mesiace ako je zasadnutie obecného zastupiteľstva by nejaká činnosť v komisii za ten čas mala byť. Ďalej povedal, že na minulom zasadnutí vystúpil v diskusii, že sa to síce zapísalo, ale nič sa nestalo. Poslanci si to nedali do plnenia, takže sa nič neurobilo. Povedal, že vystúpil kvôli parkovaniu áut na chodníkoch, ktoré sa vôbec neriešilo. Starosta by sa podľa neho mal po dedine prejsť každý deň a videl by to. Starosta povedal, že všetko to vidí, že on nie je proti nikomu, ani za nikoho. Odpovedia mu, že oni tak už dvadsať rokov stoja, tak čo on má urobiť. On vie, že niekto musí byť ten zlí, ale čo on, to je tak, že oni povedia, že a druhý môže? Zimná údržba to isté. Nedá sa odpratať sneh, lebo tam stoja autá. Andrea Nemcová povedala, že zákon o státí na chodníku sa dávno zmenil, tak nemôže niekto argumentovať, že tam stojí už dvadsať rokov. Rudo Schmidt zase len upozornil, že to, čo odznelo na diskusii sa vôbec neriešilo. Pripomenul ďalší bod, s ktorým vystúpil v diskusii, a to o križovatke pri zrkadle, že kvôli tujam nie je za ňu vidno. Nič sa neurobilo a križovatka je veľmi neprehľadná. Potom sa Rudo Schmidt opýtal, či veci, ktoré odznejú v diskusii si dajú poslanci do plnenia, alebo čo s tým chcú robiť, lebo povedali, že to vyriešia a nič. V uzneseniach to nie je. Tatiana Heldová povedala, že poslanci by si mali k pripomienkam obyvateľov urobiť uznesenia, ktoré by sa mali riešiť a nie, že na ďalšom zasadnutí sa bude znovu táto situácia riešiť. Rudo Schmidt poznamenal, že na čo potom sú tam. Zuzana Stankovičová povedala, že to bola aj situácia s retardérmi, o ktorých hovorila minulý rok a nič sa neriešilo.
Zdenka Prísečanová upozornila, že boli teraz dva pohreby, na ktorých bolo veľa ľudí a nemali kam ísť na WC a či sa nemôže situácia riešiť. Nemajú kam ísť, tak chodia za kalváriu. Treba to podľa nej riešiť systémom Toi Toi-ky, pretože cudzí ľudia nemajú kam ísť na toaletu. Starosta povedal, že keď sa upraví školský dvor, aj keď to ešte nie je naše, že sa tam môže spevniť plocha a môžu sa tam postaviť Toi Toi-ky. Podľa Zdenky Prísečanovej by kľúč mohol by v Dome smútku alebo v kostole a na pohrebe by sa mohli využiť a tí, ktorí budú mať kľúče od Domu smútku budú mať zodpovednosť aj za toalety. Starosta sa vyjadril, že za Domom smútku ani na cintoríne toalety nemôžu byť, ale za múrom pri škole by to nevadilo. Poslankyňa Konopová povedala, že takýto návrh vyšiel aj od pána farára a oslovila ju aj Jozefína Vadovičová, že ona by aj na tieto toalety aj prispela. Zdenka Prísečanová povedala, že sa treba spojiť s pánom farárom, že možno by sa toalety mohli dať aj za jeho bránu. Poslankyňa Konopová povedala, že to môže predniesť na farskej rade a opäť pripomenula, že Jozefína Vadovičová by nejakou čiastkou na toalety prispela. Zdenka Prísečanová povedala, že nová Toi Toi-ka stojí dvesto eur a čistenie chodia robiť z Modry a stojí pätnásť euro. Ďalej sa opýtala, kedy sa bude zvyšovať prenájom kultúrneho domu, pretože sa poplatok nemenil už dlho. Starosta povedal, že je to už pripravené, lebo dane máme najnižšie, aj iné poplatky máme najnižšie.
Ešte raz sa o slovo prihlásil Rudo Schmidt. Chcel sa opýtať na multifunkčné ihrisko. Treba zistiť, ako sa dá povysávať, lebo sa zničí. Starosta povedal, že sa chcel podať žiadosť na fondy, ale že nakoľko ihrisko nespĺňa normy, je atypické, peniaze z fondov nedostaneme. Rudo Schmidt povedal, že stačí prenajať priemyselný vysávač a povysávať piesok, čo je na ňom. Starosta povedal, že piesok tam má byť. Rudo Schmidt povedal, že dobre, ale povedal to len preto, že sa kupuje ďalšia chalupa a to, čo máme o to sa nestaráme. Poslanec Peter Marianyi povedal, že oslovil Romana Mikoviča, aby si futbalisti a aj iní urobili brigádu, aby to tam upravili, avšak ten povedal, že má problém zohnať brigádnikov aj na futbalové ihrisko. Rudo Schmidt povedal, že dnes to tak už nefunguje ako voľakedy. Starosta zhrnul pripomienky – hovorilo sa o SMS bráne, o tujách na križovatke, o sociálnych veciach, o multifunkčnom ihrisku, o kanalizácii, retardéroch, VZN o psoch, o bode programu s komisiami, o parkovaní na chodníkoch a povedal, že budúci týždeň si s poslancami sadnú a budú to riešiť. Ako sa zmapovalo osvetlenie, zmapujú sa aj autá, pôjdu majiteľom upozornenia a pokuty. Poslankyňa Iveta Bednarovská povedala, že čo sa týka detského ihriska, tak okrem výmeny piesku, plánujú aj oplotenie. Starosta povedal, že plánujú ho urobiť od cesty, taký metrový plot kvôli malým deťom. Občania namietali, že aj kvôli psom by sa to malo oplotiť, aby tam nešpinili. Starosta odpovedal, že sa môže aj celé ihrisko oplotiť a dá sa tam bránka. Poslanec Peter Marianyi si myslel, že sa len pieskovisko oplotí, lebo si nevie predstaviť ako by sa to dalo. Tatiana Heldová povedala, že treba hľadať cestu ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Nakoniec sa o slovo prihlásila Júlia Krchnáková a opýtala sa na priehrady. Starosta povedal, že je to v riešení a na SVP hľadajú variantné riešenia. Starosta povedal, že posledné vyjadrenie, ktoré má, prečítal na jednom z predchádzajúcich zasadnutí. Na záver poďakoval za účasť a povedal, že s komisiami sa pustia do práce a teší sa na ďalšie zasadnutie.