Najvyšší súd Slovenskej republiky dáva do pozornosti zásadu, ktorá platila už v rímskom práve, podľa ktorej „vigilantibus iura scripta sunt" t. j. „práva patria len bdelým" teda tým, ktorí sa aktívne zaujímajú o ochranu a výkon svojich práv. V slobodnej spoločnosti je totiž predovšetkým vecou nositeľov práv, aby svoje práva bránili a starali sa o ne, inak ich podcenením, či zanedbaním môžu strácať svoje práva majetkové, osobné, satisfakčné a pod.
Ako si brániť svoje práva?
Najmä aktívne. To znamená zúčastňovať sa na rokovaniach obecného zastupiteľstva a pýtať sa starostu a poslancov (informovať obyvateľov im ukladá zákon) na ich prácu. Pýtať sa na ich rozhodnutie môžete aj spätne a žiadať vysvetlenie, prečo sa tak rozhodli. Rozhodnutie samosprávy je vyjadrením vôle obyvateľov a tí sú nositelia moci, ktorú len z praktických dôvodov delegujú na starostu a poslancov. Pretože sú platení z našich daní, sú v podstate našimi zamestnanci a z toho dôvodu má každý občan právo sa zaujímať o to, ako riadia obec.
Čím sú viazaní starosta a poslanci?
Naša obec sa pomaly zobúdza a ľudia sa začínajú viac zaujímať o svoje práva, o spravovanie samosprávy za svoje peniaze. Voľba je jedna vec a plnenie si povinností po zvolení je vec druhá. Predchádzajúce volebné obdobia si zvolení kandidáti robili v obci to, čo sami uznali za vhodné. Je to správne? Nie. Samospráva ako jediná má imperatívny, teda viazaný mandát od občanov - je to poverenie, ktorého obsahom je právo rozhodovať o veciach verejných v mene svojich voličov a sú viazaní názormi občanov a môžu konať iba v súlade s týmito názormi. Pokiaľ by konali v rozpore s názormi občanov, mohli by byť odvolaní aj pred tým ako im skončí funkčné obdobie.
Koho má samospráva počúvať?
Na jednu vec mávajú ľudia rôzne názory. Čím viac ľudí, tým väčšia pestrosť názorov. Na ktorú stranu sa majú starosta a poslanci prikloniť? Na väčšinovú. To samozrejme neznamená, že tá väčšina má pravdu. Z toho dôvodu samosprávu obce obyvatelia (v zastúpení starostu a poslancov) vykonávajú aj prostredníctvom zhromaždenia obyvateľov obce. Na zhromaždeniach sa môže zúčastniť aj len časť obyvateľov, ktorých sa daná téma týka. Tam si majú vydiskutovať zámer a prejaviť akým spôsobom by sa mala podľa nich situácia riešiť. Nie všetci vieme všetko, preto na tieto zhromaždenia by mali byť pozývaní aj odborníci, ktorí dokážu predostrieť rôzne varianty riešenia danej témy. Riešenie chodníka na Dlhovskej ceste sa už týmto spravodlivým a zákonným procesom riadila. Prečo nie priehrada, ktorá zasahuje do života obyvateľov oveľa viac?
- th -