(prepis zvukového záznamu a poznámok z ustanovujúcej schôdze obecného zastupiteľstva v Doľanoch dňa 19.11.2018)
Starosta Dolian Jozef Mruškovič zvolal vo štvrtok 15.11.2018 ustanovujúce zasadnutie obecného zastupiteľstva na pondelok 19.11.2018. Poslanci dostali materiály v piatok 16.11.2018.
Zasadnutie sa konalo v zasadačke obecného úradu. Prítomní boli starosta Jozef Mruškovič, hlavná kontrolórka Mgr. Iveta Balejčiková, ôsmi novozvolení poslanci: Iveta Bednarovská, Ján Demovič , Drahomír Jakuš, Ida Konopová, Ľubor Lazar, Peter Marianyi, Stanislava Oravcová a Peter Vizváry. O deviatom zvolenom poslancovi Romanovi Mikovičovi sa na začiatku zdalo, že nikto nemá informácie. Písomne sa neospravedlnil, ani nedal vedieť na obecný úrad, či svoj mandát využije alebo nie. Starosta o neprítomnom kandidátovi tiež nič nevedel, avšak neskôr sa vyjadril: “ Ing. Mikovič sa ospravedlnil“. Prišli aj asi dvadsiati obyvatelia Dolian.
Na úvod zaznela hymna. Po prečítaní výsledkov volieb predsedníčkou volebnej komisie Gabrielou Chvílovou nasledoval slávnostný sľub starostu a prítomných poslancov OZ. Potom starosta navrhol zapisovateľa (Ján Demovič) a overovateľov zápisnice (Vizváry, Marianyi), ktorých poslanci jednohlasne schválili.
Pri schvaľovaní programu žiadal poslanec Peter Marianyi doplniť bod diskusia alebo rôzne vzhľadom na to, že sa na ustanovujúcom zasadnutí v programe dal do programu pracovný schvaľovací bod. Starosta začal zdôrazňovať, že ide o slávnostné a ustanovujúce zasadnutie a vraj na slávnostnom zasadnutí nie je zvykom, aby sa riešili nejaké veci a že k pracovnému bodu sa môžu poslanci vyjadriť. Poslanec Lazar sa vyjadril, že ak je to slávnostné zasadnutie, tak prečo sa dal do programu pracovný bod.(poznámka č. 1) V zápätí poslanec Demovič povedal: „Poďme hlasovať.“ Nakoniec starosta vyzval poslancov hlasovať o tomto návrhu. Návrh poslanca Marianyiho podporili poslanci Bednarovská, Lazar a Marianyi. Hlasovania sa zdržali poslanci: Demovič, Jakuš, Konopová, Oravcová a Vizváry. Potom sa hlasovalo za pôvodný návrh programu bez diskusie, kde za boli piati poslanci: Demovič, Jakuš, Konopová, Oravcová a Vizváry, nikto sa nezdržal a proti pôvodnému programu hlasovali: Bednarovská, Lazar a Marianyi.
Zasadnutie pokračovalo schvaľovaním návrhovej komisie (pripravuje návrh uznesení, zapracováva do nich pripomienky a návrhy účastníkov rokovania a spracováva ich do konečného znenia ), mandátnej komisie (kontroluje prítomnosť účastníkov rokovania, overuje oprávnenosť ich účasti na rokovaní a hlasovanie) a volebnej komisie (tá sa volí len vtedy, ak je na programe rokovania voľba orgánov alebo ich členov, zodpovedá za priebeh volieb). Poslankyňa Konopová navrhla zlúčiť všetky tri komisie do jednej a oznámila, že „do návrhovej komisie, ktorá plní funkciu mandátovej a volebnej komisie, boli navrhnutí JUDr. Ida Konopová, Mgr. Stanislava Oravcová a Iveta Bednarovská“. Kto ich navrhol neuviedla, zloženie a zjednotenie komisií pred zasadnutím nekonzultovala s novými poslancami. Pred hlasovaním sa starosta opýtal na iný návrh. Nikto nenavrhol iné zastúpenie v zjednotenej komisii.
Ďalší bod programu bolo ustanovenie zástupcu starostu, ktorého si podľa zákona o obecnom zriadení 369/1990 Zb. z. § 13b. zvolí starosta sám. Do funckie zástupkyne starostu si opäť vybral JUDr. Konopovú. Tento bod poslanci mohli len zobrať na vedomie.
Podľa zákona o obecnom zastupiteľstve je trojjediná možnosť ako zvolať zasadnutie obecného zastupiteľstva: môže tak urobiť starosta, potom zástupca starostu a napokon poslanec, ktorý sa zvolí na ustanovujúcom zasadnutí obecného zastupiteľstva. Starosta navrhol Ivetu Bednarovskú. Z radov občanov, prítomných na rokovaní zastupiteľstva, sa p. Elemír Tichý opýtal, či má takýto postup oporu v zákone. Poslankyňa Konopová vymenovala body zákona, v ktorých sa o tejto voľbe hovorí. Hlavná kontrolórka Mgr. Iveta Balejčiková potvrdila oprávnenosť takejto voľby. Pôvodne do tejto funkcie chcela poslankyňa Konopová a starosta navrhnúť Ing. Romana Mikoviča, ktorý však na ustanovujúce zastupiteľstvo neprišiel. Poslanec Lazar navrhol, aby za poslanca oprávneného zvolať obecné zastupiteľstvo bola zvolená Iveta Bednarovská. Bola zvolená jednohlasne.
Pred hlasovaním o členoch Komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov obce Doľany, oboznámila poslankyňa Konopová prítomných o funkcii tejto komisie a spomenula, že konzultovala na MV SR, či môže byť hlasovanie verejné. Na MV SR jej potvrdili, že to, čo je v zákone napísané je platné. Ako predsedu komisie navrhla poslanca Petra Marianyiho, ako členku navrhla poslankyňu Stanislavu Oravcovú, pretože ako jediná zastupuje politickú stranu a v komisii by malo byť pomerné zastúpenie strán a ako tretieho člena navrhla poslanca Ľubora Lazara. Členka návrhovej komisie poslankyňa Ida Konopová konzultovala na MV SR aj to, či môže byť poslanec – člen komisie aj zapisovateľom komisie, čo jej potvrdili, a tak poslankyňu Oravcovú navrhla aj za zapisovateľku komisie. OZ hlasovalo jednohlasne za.
Ďalším bodom programu bolo zriadenie komisií obecného zastupiteľstva a voľba ich predsedov. Poslankyňa Konopová opäť spomenula, že zriadenie týchto komisií konzultovala s MV SR. Ako sa vyjadrila na OZ majú už X rokov 5 stálych komisií. Tiež spomenula, že počet členov musí byť nepárny.
Pripomeňme si komisie z predchádzajúceho volebného obdobia:
Komisia na ochranu verejného záujmu (počet členov 3)
Komisia rozvoja vzdelávania, kultúry a mládeže (počet členov 4)
Komisia sociálno-finančná a správy obecného majetku (počet členov 3)
Komisia výstavby a územného plánovania (počet členov 4)
Komisia obchodu, cestovného ruchu, dopravy a športu (počet členov 4)
Komisia pre ochranu majetku a verejného poriadku, životného prostredia, poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva (počet členov 3)
Poslankyňa Konopová pred hlasovaním začala vymenovávať všetky komisie rad radom aj s návrhom na predsedu komisie a chcela, aby sa hlasovalo za komisie naraz. Hlavná kontrolórka ju však zastavila a povedala, že treba hlasovať za každú komisiu zvlášť. Poslanec Peter Marianyi sa opýtal, či poslanci nemajú právo sa vyjadriť k názvu a k zmene jednotlivých komisií. Ján Demovič: „Však to je návrh. Môžete sa vyjadriť, či áno alebo nie.“ Starosta dal hlasovať, či poslanci súhlasia, aby sa hlasovalo jednotne za všetky komisie. Za hlasovali 5 poslanci (Demovič, Jakuš, Konopová, Oravcová a Vizváry), proti boli traja poslanci (Bednarovská, Lazar a Marianyi).
Poslankyňa Konopová začala vymenovávať jednotlivé komisie a pripomenula, aké sú práva komisií a že doteraz komisie fungovali a predsedovia komisií svoju činnosť zvládali. Tiež spomenula, že komisia je iba iniciatívny, výkonný a kontrolný orgán, čo znamená že nemá schvaľovaciu právomoc. Poslanec Lazar vyjadril názor, že by sa malo prerokovať, čo by jednotlivé komisie mali mať vo svojej náplni. Poslankyňa Konopová povedala, že teraz nemá štatút a rokovací poriadok, takže sa nevie vyjadriť, ale sa môžu dohodnúť, že teraz schvália predsedu a názov komisie a na ďalšom zastupiteľstve na návrh predsedov komisií sa schvália členovia komisií a náplň. Poslanec Lazar namietal, že nie je logické teraz schváliť komisiu aj s názvom a potom až budeme robiť náplň. Podľa jeho názoru, napríklad, šport patrí k mládeži a doprava patrí do verejného poriadku a do cestovného ruchu navrhuje zaradiť aj podnikanie. Takisto navrhoval, aby životné prostredie, vodné a lesné hospodárstvo patrilo do jednej komisie. Poslanec Marianyi vyjadril názor, že nejde o rozšírenie počtu komisií, ale o ich logické preskupenie. Poslankyňa Konopová na to reagovala, že za seba môže povedať, že ako poslankyňa nemala s pôvodným zoskupením problém, avšak nebráni sa inému názoru, ale je za to, aby komisie zostali tak ako doteraz, ale nebráni sa hlasovaniu za iný návrh. Podľa starostu je poslancov málo, a aj tak sa takmer všetci zúčastňujú zasadnutí všetkých komisií, lebo sa navzájom pozývajú. Poslanec Ján Demovič sa vyjadril, že má taký istý názor, že načo tu teraz vymýšľať. Poslanec Ľubor Lazar navrhol, aby sa potom urobila jedna komisia na všetko. (aplaus) Podľa poslanca Demoviča komisie doteraz fungovali. Poslanec Lazar opäť navrhol preskupenie komisií podľa logických príbuzných náplní. Podľa poslanca Demoviča je lepší návrh ten, ktorý navrhuje komisie podľa pôvodných názvov a náplní a nevidí dôvod zasahovať do niečoho, čo fungovalo roky. Poslanec Lazar povedal, že súhlasí s hlasovaním za jednotlivé návrhy.
Hlavná kontrolórka sa vyjadrila, že podľa toho, čo ona postrehla v minulom funkčnom období, komisie veľmi funkčné neboli. (aplaus) Má skúsenosti aj z iných zastupiteľstiev a musí konštatovať, že komisie iných zastupiteľstiev sa stretávajú, majú zápisnice a zverejňujú ich. (poznámka č.2) Povedala, ako sú jednotlivé skupiny zoskupené podľa náplní v iných obciach. Upozornila, že viac ako 5 komisií by neodporúčala. Poslanec Lazar reagoval, že nejde o navýšenie počtu komisií, ale o preskupenie náplní jednotlivých komisií. Poslankyňa Konopová spomenula, že nie je síce v žiadnej komisii, pretože by to bolo kontraproduktívne, ale môže povedať, že nie je pravdou, že napríklad, komisia kultúry poslankyne Oravcovej nerobila. Bola funkčná a aktívna. Robili Deň matiek, Deň úcty k starším, koncerty a iné. Vymenovala aj ďalšie komisie, ktoré podľa nej fungovali. Hlavná kontrolórka ju upozornila, že to vie poslankyňa Konopová, ale zvonka to vyzerá inak. Napríklad, na zasadnutiach iných obcí je informovanie o práci komisií jedným z prvých bodov programu a každý predseda komisie hovorí o práci, ktorú urobili. Starosta reagoval, že momentálne ide o ustanovujúce zasadnutie, ktoré zabehol ešte bývalý starosta a aj komisie zostali, druhý raz sa stretnú ešte pred zasadnutím a treba veci riešiť pred zasadnutím. Potom vystúpila poslankyňa Konopová, že navrhuje, aby sa návrh komisií odročil. Poslanec Lazar upozornil, že odročenie je nebezpečné z dôvodu, že do konca roka sa má schváliť rozpočet obce a ten by mal vychádzať z plánu jednotlivých komisií. Robiť rozpočet bez toho, aby sme vedeli, čo chce obecné zastupiteľstvo robiť nemá význam. Nechce hodnotiť, čo komisie bývalého volebného obdobia robili alebo nerobili, chce aby sa rozhodlo, čo sa bude robiť ďalej a navrhuje určité prerozdelenie činností jednotlivých komisií. Poslankyňa Konopová navrhla, že ona prečíta názov komisie a poslanec Lazar navrhne ako by názov komisie mal znieť. Poslanec Lazar navrhol, aby sa hlasovalo za každú komisiu zvlášť a odhlasuje sa aj predseda komisie zároveň.
Takže sa schvaľovali nasledovné komisie:
Komisia rozvoja vzdelávania, kultúry, mládeže a športu – predseda poslankyňa Stanislava Oravcová – odsúhlasilo sa jednohlasne.
Komisia sociálno-finančná a správy obecného majetku – poslankyňa Konopová navrhla za predsedu Petra Vizváryho, poslanec Lazar navrhol poslanca Petra Marianyiho. Odsúhlasil sa s väčším počtom hlasov poslanec Vizváry.
Komisia výstavby a územného plánovania, životného prostredia, poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva – návrhová komisia navrhla za predsedu Drahomíra Jakuša. Poslanec Lazar navrhol, aby do komisie patrila aj starostlivosť o historické pamiatky. Vzhľadom na dĺžku názvu sa poslanci dohodli, že tento návrh nezakomponujú do názvu, ale do náplne môže patriť. Poslanec Marianyi navrhol za predsedu poslanca Lazara, pretože si myslí, že u poslanca Jakuša by hrozil stret záujmu. Chce podporiť jeho aktivitu vo výstavbe, podľa neho môže byť aj členom komisie, ale za predsedu by ho neodporúčal. Poslanec Jakuš súhlasil. Poslanci odsúhlasili poslanca Ľubora Lazara za predsedu komisie. Poslankyňa Konopová mala osobnú prosbu, aby členom komisie bol aj poslanec Drahomír Jakuš. Poslanec Lazar nenamietal.
Komisia obchodu a cestovného ruchu – poslanec Lazar navrhol za predsedu poslanca Drahomíra Jakuša. Návrh prešiel.
Komisia pre ochranu majetku, verejného poriadku a dopravy – za predsedu bol odsúhlasený poslanec Ján Demovič.
Poslankyňa Konopová si po schválení komisií zobrala slovo a požiadala predsedov komisií, aby so všetkou vážnosťou a odbornosťou vyberali členov komisií. Pripomenula, že úplne stačí, keď budú traja alebo piati. Poprosila ich, aby návrhy členov komisií urobili do nasledujúceho riadneho zasadania. Do komisie kultúry sa prihlásila Zuzana Zajíčková. Poslankyňa Konopová povedala, že sa môže prihlásiť.
Ďalším bodom programu bolo určenie platu starostu obce Doľany. Poslankyňa Konopová prečítala celé znenie zákona a všetkých nariadení, podľa ktorých sa vypočítava plat starostu. Hlavná kontrolórka upozornila, že vzhľadom na to, že ide o zákon, poslanci nemôžu hlasovať za výšku platu starostu, môžu hlasovať len za navýšenie platu starostu. Návrhová komisia navrhla zvýšenie platu o 20%. Poslanec Ľubor Lazar namietal, že volebné obdobie sa len začína, tak nie je dôvod navýšiť starostovi plat. Poslankyňa Oravcová namietala, že výsledky boli aj doteraz. Poslankyňa Konopová reagovala, že starostovi 20% navýšenie platu zo srdca dopraje, pretože tých osem rokov jeho riadenia vidí aj pozitívne, nielen negatívne. Pokiaľ by však obecné zastupiteľstvo zistilo, že jeho práca klesne hlboko dole, môžu mu navýšenie odobrať. Poslanec Lazar sa vyjadril, že ak budú výsledky starostovej práce také ako majú byť, potom sa môže navýšiť. Momentálne však otvárame čistý zošit a nie je dôvod na navýšenie. Poslanec Demovič sa vyjadril, že vidí výsledky z minulých období, spravila sa škôlka, škola, nevidí dôvod, prečo by sa nemalo vziať do úvahy minulé obdobie. Na poslanca Lazara reagoval slovami: „Pokiaľ vy ste si nič nevšimli, ja neviem, kade vy chodíte...!“ Poslanec Lazar reagoval, že sú občania ktorí sú spokojní ale sú aj občania, ktorí nie sú spokojní. Poslanec Demovič sa vyjadril, že on ako poslanec je spokojný. Pani poslankyňa Konopová sa vyjadrila, že ona vie, že tých 20% pánovi starostovi dajú, pretože si myslí, že si ich zaslúži. Piati poslanci boli za: Demovič, Jakuš, Konopová, Oravcová a Vizváry a traja poslanci boli proti: Bednarovská, Lazar a Marianyi. Celkový plat starostu tak činí 2 266,70 eur. (poznámka č.3)
Za sobášiaceho OZ schválilo poslankyňu Idu Konopovú, ak starosta nebude prítomný.
Poslanci v poslednom bode programu zobrali na vedomie informáciu o obstaraní zastavanej štúdie pre rozvojovú lokalitu č. 22 – I. etapa. Napriek tomu, že nebola schválená diskusia, starosta k tomuto bodu vyzval poslancov, či chcú diskutovať. Nikto sa k bodu nevyjadril.
Pani Gabriela Chvíľová na záver upozornila poslancov na podpísanie smernice o utajovaných údajoch.
Záver.
Metodika MV SR hovorí, že aj na ustanovujúcej schôdzi sa môžu prerokovávať pracovné záležitosti, v tom prípade je ale potrebné, aby bola do programu zaradená aj diskusia.
O činnosti komisií OZ Doľany za celé uplynulé volebné obdobie (2014-2018) neexistujú žiadne písomné záznamy, plány činnosti, nie je možné zistiť, ako často sa stretávali a aké pracovné záležitosti ich členovia riešili. Ak sa aj stretávali, ich zasadania boli neverejné. Starosta sa za toto obdobie viackrát neoficiálne vyjadril, že poslanci a komisie mu v práci nepomáhajú tak, ako by mali a všetka robota ostáva na ňom.
Navýšenie platu starostu o 20% (+ odvody) zaťažuje obecný rozpočet o ďalších cca 6000 ročne. Za 500 eur mesačne by bolo možné zamestnať na OU na pol úväzku výpomocnú silu, ktorá by odbremenila pracovníčky OÚ od stále rastúceho objemu administratívnych prác. Iba plat starostu po zvýšení predstavuje viac ako 1/10 z celoročných výdajov obecného rozpočtu.