Mnohí z nás sa narodili a prežili svoj život v socializme. Ten nás naučil, ak sme si chceli zachovať zdravý rozum, nestarať sa do vecí verejných. A tak si predstavitelia obcí robili, čo sami považovali za vhodné. Po revolúcii v 1989 však mnohí zostali v tejto bavlnke – nech sa postarajú iní – a zotrvali až dodnes. Mladí ľudia majú inú hierarchiu hodnôt, tak sa tiež nezapájajú. Na ich škodu . Niektorí z nich sa zapoja, len ak si môžu vybiť svoju energiu. Smutné.
Porevolučné pravidlá pri riadení obce, ktoré sú exaktne vymenované najmä v zákone o obecnom zriadení, apelujú na občanov, aby sa aktívne zapájali do výkonu samosprávy. Práva poslancov sú v mnohom rovnaké ako práva obyvateľov. Poslanci majú povinnosť sa zúčastňovať verejných zasadnutí alebo zhromaždení obce a obyvatelia majú právo sa ich tiež zúčastňovať a vyjadriť si tu svoj názor. Ten, kto toto právo nevyužije, sa nesmie čudovať, že môže byť v podstate týchto práv zbavený, a to tým, že vzhľadom na to, že neprezentoval svoj názor, poslanci budú brániť názor toho, kto si ho vyslovil. Aspoň by ich ich vedomie a svedomie k tomu malo viesť, pretože im to ukladá zákon. (Zákon SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov § 25 ods. 1 písmeno d) – overte si to.)
Poslanec musí byť aktívny, pretože svojim kandidovaním prejavil vôľu pracovať v prospech obyvateľov obce. Zákon im aj ukladá ako povinnosť, že vzhľadom na to, že v obci je nutné zabezpečiť množstvo veľmi rôznorodých úloh, aby si prehlbovali svoje vedomosti potrebné na výkon funkcie poslanca (§25 odsek 1 písmeno f). To isté ukladá zákon aj starostovi v inom paragrafe. Máte pocit, že si poslanci aj starosta túto svoju zákonnú povinnosť plnia? A máte pocit, že sú všetci poslanci aktívni a zodpovedne berú mandát, ktorí im voliči zverili? Sú aj takí, ktorí tíško sedia, ani slovko nepovedia. Plnia si len svoju zákonnú povinnosť – zúčastňujú sa zasadnutí obecného zastupiteľstva, pretože, keby ani toto nerobili, automaticky by boli zbavení mandátu. Načo nám je taký poslanec?
Obyvatelia majú právo sa obracať so svojimi podnetmi a sťažnosťami na orgány obce. Takže, ak chcete napísať mail svojmu volenému poslancovi, tak si nájdete na oficiálnej stránke obce jeho mail – veď ho predsa nebudete otravovať doma (ako sa vyjadril na obecnom zastupiteľstve jeden poslanec) a nebudete to vybavovať na ulici, pretože, ak nemáte jeho vyjadrenie na papieri, môže vašu komunikáciu poprieť. Pošlete mu svoju sťažnosť, podnet, návrh alebo žiadosť a čakáte, kým vám odpovie. Odpovedi sa však nedočkáte. Mnohí si totiž maily neaktivovali, takže nefungujú. Preto odporúčame, napísať sťažnosť alebo čo chcete na papier, urobiť si kópiu a dať si ju na úrade potvrdiť, že ste ju podali. Do 30 dní by vám starosta alebo oslovený poslanec mal odpovedať.
- ja -